Корисна інформація

Операції з надання банківських послуг. Обіг криптовалюти.

На сьогодення питання регулювання криптовалюти має велике значення, адже вона стає все більш популярною у всьому світі. Проект Закону «Про обіг криптовалюти в Україні» № 7183 був зареєстрований 06.10.2017. Головне призначення закону – врегулювати правовий статус криптовалюти та операції з нею в Україні. Це дозволить залучити велику кількість міжнародних інвестицій в розвиток бізнесу та матиме позитивний вплив на розвиток внутрішньої економіки, збільшить ВВП та зміцнить національну валюту. Також даний закон тлумачить головні питання пов’язані з цифровою валютою, серед яких є: криптовалютна біржа, кошик, транзакції, блокчейн система, майнинг та багато інших.

Законодавці підтримують розповсюджену світову практику, яка прирівнює криптовалюту до майна, а криптовалютні операції до бартерних. Криптовалюта вважається об’єктом права власності, а не платіжним засобом та може обмінюватись на різні товари та послуги (бути засобом бартеру). Відомості про об’єкт зберігаються у вигляді даних в якості поточних одиниць системи блокчейн.

Власники цифрової валюти мають право проводити з криптовалютою різні операції, вона матиме права приватної власності, а транзакції будуть регулюватись договорами обміну. До недоліків можна віднести те, що держава не несе зобов’язань та не гарантує діяльність криптовалютних бірж.

Найпоширенішою цифровою валютою вважається Bitcoin, вона не має емісійного центру та є повністю децентралізованою. В світі налічується близько 1100 цифрових валют, а загальна капіталізація валютного ринку становить 133 млрд.дол.

У законопроекті № 7183 умови обігу криптовалюти визначенні не повністю, та додатково регулюються іншим законодавством: Податковим, Цивільним та Господарським кодексами, Конституцією України, Законом України “Про інформацію”, нормативно-правовими актами НБУ. На відміну від банківських операцій держава не відшкодовує вартість цифрової валюти у випадку її втрати або знецінення. Як і на будь-яке майно, криптовалютаоподатковується на загальних підставах.

Власником криптовалюти може бути будь-яка фізична або юридична особа, яка володіє або зберігає її на законних підставах. Криптовалютною біржою забезпечується взаємозв’язок між суб’єктами та здійснюється обмін криптовалюти на різні товари та послуги. Організація слідкує за всіма транзакціями та суб’єктами, які беруть участь в криптовалютних операціях.

Варто зазначити, що незважаючи на те, що дана валюта не є офіційним платіжним засобом, НБУ регулює її обіг, веде моніторинг транзакцій, визначає порядок створення та діяльність криптовалютних бірж та ідентифікує суб’єктів операцій. За порушення законодавства суб’єкти у сфері криптовалюти несуть адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність. Криптовалютні транзакції регулюються положенням про договір міни та мають відкриті дані для всіх суб’єктів. Дані про транзакції зобов’язані зберігатись клієнтом протягом 5 років.

На даний момент існує ще досить багато неврегульованих питань, адже законопроект тільки опрацьовується в комітеті. Проте, це перший крок до «криптовалютної легітимізації» в Україні.