Корисна інформація

Порядок проведення перевірки інспекторами з питань праці. Права та обов’язки сторін

Перевірка інспекторами з питань праці: права та обов'язки

Державна служба України з питань праці є органом виконавчої влади. Діяльність служби координується Кабміном. Проект постанови КМУ передбачає безперешкодні відвідування будь-яких виробничих об’єктів інспекторами з праці при наявності у них службового посвідчення. Проведення позапланових перевірок можливе у будь-який час доби.

Інспектори з питань праці мають право:

 • самостійно та без перешкод відвідувати будь-які приміщення підприємства, за умови здійснення у них виробничого процесу з використанням найманої праці;
 • на ознайомлення з документами, що мають безпосереднє відношення до трудових відносин, а також на отримання їх копій, завірених адміністрацією об’єкта перевірки;
 • задавати питання, які стосуються трудових відносин та умов праці робітникам і керівнику підприємства, а також фіксувати отримувані усні та письмові відповіді;
 • на створення тимчасового робочого місця, де інспектор матиме можливість вести конфіденційну розмову з працюючими;
 • використовувати фото-, відео-, аудіофіксацію;
 • запрошувати працівників правоохороних органів до перевірки.

У яких випадках проводяться перевірки Держслужбою з питань праці?

Контроль за дотриманням умов законодавства інспектори праці здійснюють при відвідуванні підприємства. Причиною для візиту на підприємство може стати:

 • звернення будь-якої фізичної особи (як правило, працівника фірми) щодо порушення керівництвом законодавства про працю або ж правил оформлення трудових взаємовідносин;
 • рішення керівника органу контролю;
 • рішення суду та повідомлення правоохороних органів;
 • повідомлення від посадових осіб інших органів (ДФСУ, ПФУ та ін.) про виявлені ними ознаки порушень трудового законодавства при проведенні перевірок.

Тривалість перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів. Для об’єктів малого підприємництва максимальний термін зменшується до 2 робочих днів. Про позапланову перевірку ніхто вас не попреджуватиме: для її проведення інспектору достатньо лише пред’явити відповідальним особам службове посвідчення. Інспектору забороняється розголошувати причини проведення перевірки та джерело скарги.

Права підприємців у разі перевірки

При проведенні перевірки керівник підприємства має право:

 • вимагати пред’явлення службового посвідчення інспектором праці;
 • не допустити перевіряючих на територію підприємства у разі відсутності особистого посвідчення;
 • надавати у письмовій формі зауваження та пояснення щодо висновків акту чи приписів;
 • вимагати від інспекції праці внесення запису про проведення перевірки до відповідного журналу.

За результатами перевірки інспекторами складається акт у разі встановлення порушення законодавства про працю, а за відсутності порушень — довідка. Акт складається в останній день перевірки та підписується перевіряючим та відповідальними особами об’єкта перевірки. Зауваження до акту можна надати напротязі 3 робочих днів з моменту підписання акту.

За результатами розгляду зауважень інспектор виносить припис та приймає рішення щодо притягнення до відповідальності відповідальних осіб за порушення законодавства про працю. На такі рішення інспектора можна поскаржитися протягом 10 днів з моменту їх отримання керівництву територіального органу Держпраці, керівництву Держпраці або в суд.

Найбільше питань та нюансів виникає при позапланових перевірках. Саме після них часто оскаржують результати актів — як у суді, так і у інших інстанціях. У будь-якому разі ви повинні пам’ятати, що дежавні службовці мають зберегти комерційну таємницю. Адже інформацію, отриману під час інспекції з питань праці, посадові особи можуть використовувати тільки в порядку, регламентованому законодавством.

Професіонали від бухгалтерської компанії Clever Consulting допоможуть вам уникнути будь-яких проблем з перевірками. Звертайтесь до нас, заповнюйте форму на головній сторінці сайту — ми з радістю надамо вам першу безкоштовну консультацію.

Пропонуємо також почитати статтю про відновлення втрачених первинних документів.