Корисна інформація

Поради керівнику підприємства: як підготуватися до податкової перевірки

Податкова перевірка на підприємстві

Податкова перевірка — не найприємніша подія у підприємницькій діяльності. Але при належній підготовці цілком реально пройти це випробовування з найменшими втратами.

Наведемо декілька актуальних порад щодо підготовки до податкової перевірки. Основний нюанс — готуватися потрібно постійно, а не тільки тоді, коли перевіряючі уже стоять на порозі.

1. Наведіть порядок з документацією у її паперовому вигляді. В бухгалтерії мають бути тільки ті документи, які мають безпосереднє відношення до бухгалтерського обліку. Усі сторонні папери (тобто документи, які не мають відношення до вашого підприємства) рекомендуємо зберігати окремо. А ще краще взагалі їх не зберігати. Навіть обривок, написаний від руки, може зацікавити податківців і призвести до неочікуваних штрафів.

2. Створіть робоче місце для перевіряючих заздалегідь. Бажано в окремому приміщенні. Максимум — разом з кваліфікованим бухгалтером, який спостерігатиме процес перевірки зі сторони. Чому окреме? Неформальне спілкування у колективі може допомогти податківцям у виявленні правопорушень. Крім того, перевіряючі можуть відволікати ваш персонал від робочих процесів.

3. Підготуйте відповідний наказ про призначення особи, відповідальної за спілкування з податківцями. Звісно, найкращим варіантом буде досвідчений бухгалтер. Створіть інструкцію для цього робітника. Спілкуватися з перевіряючими потрібно в офіційному тоні, вимоги виконувати дуже чітко. Наприклад, запросили у вас список контрагентів, то його і надавайте. А не оборотно-сальдову відомість по розрахункам з постачальниками.

4. Заведіть спеціальний журнал реєстрації перевірок. До речі, відмова комісії створювати запис в такому журналі надає вам право не пускати податківців на територію підприємства.

5. Потурбуйтесь про дотримання правил архівного зберігання документів. Зазвичай багато труднощів виникають саме через пошук паперів за минулі періоди.

6. Затвердіть внутрішнє положення про зберігання комерційної таємниці. У деяких випадках таке положення може захистити вас у суді.

7. Встановіть камери спостереження у робочому приміщенні для перевіряючих. Не забудьте їх попередити про відеофіксацію.

По завершенню перевірки комісія має надати акт або довідку. Довідка — рідкісне явище, зазвичай складається акт. У цьому документі мають бути відображені порушення, виявлені під час проведення перевірки. Також вказується детальна інформація про податки за роками і періодами. Види та розміри штрафів актом не визначаються.

Податковий кодекс надає можливість керівнику підприємства підписати акт із зауваженнями, або ж подати заперечення в разі виявлення незгоди з результатами перевірки. Заперечення акту є останньою можливістю надати первинні документи, необхідні для уникнення штрафів.

Основна умова успішного проходження податкової перевірки — це продумана підготовка до неї. Будьте впевнені у правильності ведення бухгалтерського обліку на підприємстві разом з Clever Consulting!