Новини

Нові українські реалії: блокування реєстрації податкової накладної

Блокування реєстрації податкових накладних

Перш за все, основною ціллю впровадження Системи електронного адміністрування ПДВ є уникнення махінацій з незаконним відшкодуванням податку на додану вартість. Постійне удосконалення автоматичного обліку ПДВ необхідне для оперативного контролю за фіктивним формуванням податкового зобов’язання і кредиту. Діюча до 1 квітня 2017р. Система електронного ПДВ-рахунку мала недоліки щодо реалізації товарів/послуг неплатникам ПДВ та з «пересортом» товарів/послуг. Саме з цими проблемами має боротися нововведення у вигляді блокування реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до них.

Особливості блокування реєстрації податкових накладних

Однак, виникають деякі нюанси: під блокування можуть потрапити податкові накладні добросовісних платників. Новий механізм реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) буде виглядати наступним чином:

1. Направлення податкової накладної або розрахунку коригування платником податку до ЄРПН;
2. Автоматизований моніторинг у ЄРПН. При виявленні у податковій накладній/розрахунку коригування ризиків, реєстрація податкової накладної призупиняється.
3. Платнику податку видається квитанція про блокування, у якій зазначені пропозиції стосовно надання пояснень та їх документальне підтвердження щодо здійсненої господарської операції.
4. Пояснення подаються платником податку до органу контролю на протязі 365 календарних днів і не пізніше наступного дня передаються до спеціальної комісії ДФС України.
5. Комісія ДФС протягом 5 днів від моменту одержання пояснення висуває рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної.
6. Рішення може бути оскаржене в судовому або адміністративному порядку.
При цьому поза межами контролю залишаться податкові накладні, котрі видані великим платникам податку та суб’єктам малого бізнесу.

Основні причини для відмови реєстрації податкових накладних

В проекті Наказу Міністерства фінансів України перераховано 5 критеріїв, за яких реєстрація податкової накладної може бути припинена та за яких під сумнів може попадати легальна діяльність платників. Причинами для відмови у реєстрації податкової накладної є:

– невідповідність обсягів реалізованих товарів/послуг над обсягами придбаних відповідних товарів/послуг;

– надходження інформації до контролюючого органу щодо незаконного виготовлення електронного цифрового підпису платника податків;

– посадова особа платника податків має судимість за статтями 205 або 209 КК України;

– платником податків надіслано для реєстрації в ЄРПН за місяць розрахунки коригування для неплатників ПДВ на загальну суму податку 50 тис грн. і більше;
– копії документів, які були подані платником податку, були складені з порушенням чинного законодавства або письмові пояснення відносно підтвердження інформації у податковій накладній були ненадані платником податку відповідному органу ДФС.

Отже, ознайомившись із цією інформацією, можна зробити наступні висновки:
– головна зацікавленість в реєстрації податкової накладної – зацікавленість покупця, однак він є мало захищеним, оскільки не може брати участі в процес оскарження.
– існує загроза блокування податкових накладних сумлінних платників податку, через існуючі принципи оцінки ступеня ризиків.
– існує тенденція до корупційних ризиків через брак копій наданих документів платником.