Новини

Новий законопроект: чи може смартфон замінити РРО?

Розподілена комп'ютерно-касова система

Упродовж 2015 – 2016 років частину фізичних осіб-підприємців (2-ї та 3-ї групи, а це близько 600 тисяч осіб) зобов’язали використовувати касові апарати у щоденній розрахунковій практиці.

Фінансове навантаження, пов’язане з придбанням РРО, викликало негативну реакцію у бізнес-середовищі. Аби покращити ситуацію, Верховна Рада нещодавно прийняла за основу законопроект № 4117 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо лібералізації готівкових розрахунків”, який безпосередньо стосується РРО. Народні обранці пропонують ввести більш сучасний термін “розподіленої комп’ютерно-касової системи”. Справа в тому, що класичні РРО з паперовими стрічками і порівняно невеликим об’ємом пам’яті досить дорого коштують, незважаючи на свою громіздкість і застарілість. Часто невеликі підприємства або фізичні особи-підприємці намагаються зекономити на покупці касових апаратів та витратних матеріалів до них, що призводить до штрафів і спотворення облікових даних. Мета даного закону про РРО — вивести “із тіні” фактичні доходи підприємців, аби ті сплачували належні податки у повному обсязі. Тим більше, що досвід використання подібних систем уже є на двох величезних державних підприємствах — Укрпошті та Укрзалізниці.

Як насправді діятиме розподілена комп’ютерно-касова система?

Нововведене поняття можна розшифрувати наступним чином: РККС — це РРО, який обов’язково передає до податкової центральної бази даних електронну копію кожного чека і підсумкові дані по проведенню розрахункових операцій. Уся оперативна звітність з контрольної стрічки даних цього РРО збережена на спеціальних серверах системи, і до неї застосовуються цифрові методи захисту даних. Система надає можливість застосовувати в якості терміналу звичайні смартфони, ноутбуки, комп’ютери чи планшети. Спеціальна мітка програмного захисту на кожному чекові забезпечить незмінність фінансової інформації. Також у законі введені поняття цифрового підпису РККС і електронного повідомлення. Якщо ж покупцеві потрібен роздрукований паперовий варіант чеку, то йому пропонується зайти до спеціального програмного середовища за допомогою Інтернету і самостійно роздрукувати документ. Звісно, поки що є декілька неоднозначних моментів, пов’язаних із захистом персональних даних і посередницькими серверами між підприємцями та податковою. Але в цілому законопроект, запропонований у Верховній Раді, дозволить вітчизняним підприємцям уникнути зайвих витрат, пов’язаних з придбанням РРО, а також стане передумовою для демонополізації ринку сервісного обслуговування касових апаратів.