Новини

Прийнято антирейдерський закон: покращено захист майнових прав

Антирейдерський закон зупинить рейдерів

6 жовтня 2016 року Верховна Рада України прийняла антирейдерський закон. Рішення сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні. Закон значно ускладнює життя нечистим на руку рейдерам. Тепер власникам нерухомого майна надані додаткові гарантії захисту.

Повідомлення про зміну власника

Згідно з законом Державні реєстратори повідомлятимуть їх про внесення змін до Державного реєстру речових прав. Якщо ж власників багато, то про зміни має бути попереджений кожен з них. Незгодні особи мають право зупинити процес відчуження протягом 10 днів. Звісно, ініціатор повинен надати логічне пояснення щодо причин такої зупинки. Донедавна нічого подібного в українському законодавстві не було, тому інколи підприємці навіть не здогадувались про перехід майнових прав до іншої особи. Тобто сьогодні увечері будівля ваша, а завтра зранку — вже чужа.

Територіальні умови та нотаріально завірений підпис

Нововведення внесені і щодо “принципу екстериторіальності”. До прийняття антирейдерського закону зміни до Держреєстру можна було вносити будь-де на території нашої країни, незалежно від місця реєстрації бізнесу. Зараз така норма скасована. Тепер ніхто не зможе передати права на вашу власність у Луцьку, якщо ви здійснюєте діяльність у Запоріжжі. Раніше такою схемою часто користувались зловмисники. Поки людина приїде, розбереться що й до чого, то час втрачено, і рейдери вже стали повноцінними господарями. Тепер змінити відомості можна тільки на території області, де зареєстрований бізнес. Ще одне нововведення стосується нотаріального завірення підписів засновників. Раніше Державний реєстратор вимагав тільки паспортні дані та ідентифікаційні коди засновників, тепер всі підписи мають проходити повірчу процедуру.

Кримінальна відповідальність

І, нарешті, антирейдерський закон значно посилює міри кримінальної відповідальності за рейдерство. Штраф за підробку документів може становити до 689 тисяч гривень. Альтернатива — обмеження волі на строк до двох років. Покарання також розповсюджується на посадових осіб, які допомагали створювати підробки. Для них обмеження волі навіть більше — строком до 3-х років. Під цю категорію підпадають нотаріуси та державні реєстратори. При доведенні вини їх також буде позбавлено права обіймати певні посади строком до 10 років.

Антирейдерські нововведення змінюють близько 10 чинних законів. Урядовці сподіваються, що такі заходи значно покращать ситуацію з захистом майнових прав в Україні.